Vejatz lo contengut

Gramatica de l'intelingua

Un article de Wikipèdia, l'enciclopèdia liura.
Aqueste article es eissit d'una traduccion automatica e fa besonh d'unas correccions de gramatica, d'ortografia o de sintaxi.
Cal melhorar l'escritura d'aquel article.
L’ortografia, la gramatica, lo vocabulari, la sintaxi o autres aspèctes lingüistics incorrèctes son a verificar. Podètz corregir o crear la discussion.

Era gramatica der idiòma interlingua ei ua gramatica anglorromanç simplificada. Ei mès simple qu'era gramatica anglesa o era gramatica des lengas romanicas, germanicas e eslavas.

Er article definit ei tostemp le, e er article indefinit ei tostemp un. Non i a acòrd damb eth nòm que li qualifique a eth (non càmbie per plurau o per genre).

article definit article indefinit
le patre (sing.), le patres (pl.) un patre.
le infante (sing.), le infantes (pl.) un infante
le amica (sing.), le amicas (pl.) un amica.

Era majoria des nòms acaben en ua des vocaus "-o" (fructo), "-a" (pagina - "pagina"), "-e" (libertate - "liberada"). "-O" arribe soent. Quan era terminació "-o" arribe en ua paraula que designe un èsser masculin, eth corresponent femenin pòt èster representat pera madeisha paraula damb era terminació substituïda per "-a". Eth plurau se forme pera addicion de "-s". S'eth nòm a fin en consonanta, era addicion ei "-es".

singular plurau
fructo fructos
tempore tempores
planta plantas
generation generationes

Era majoria des adjectius acaben ena vocau "-e" (delicate - "delicat", parve - "petit"), o en ua des consonantes -l, -n, -r, -c (natural, equal - "parièra", american - "american", parell, cyclic - "cíclic"). Adjectius metudi immediataments apròp un nòm seguissen eth nòm (normaument e eth mès frequent). Er adjectiu non a inflexion o acòrd (Le parve femina es belle. Parve feminas es belle.) Es grads de comparason d'adjectius son exprimidi pes advèrbis plus i minus.

adjectiu comparatiu superlatiu
grande plus grande le plus grande
bon minus bon le minus bon

Es vèrbs en interlingua en interlingua an conjugació per pronòm personau obligatòri. Totes es formes d'eth vèrb entà toti es pronòms: "io, tu, illo, nos, vos, illos" son identiques. Es vèrbs en interlingua acaben damb"-r" en infinitiu, e acaben damb "-a", "-e", o "-i" en present, e lo participe se forme damb era terminació "-te".

Pronòm Infinitiu Present Passat Futur Condicional
io, tu, illo
nos, vos, illos
crear crea creava creara crearea
io, tu, illo
nos, vos, illos
(formes compostes)
crear crea ha create va crear velle crear

Era intencion ei qu'er idiòma interlingua sigue, essenciauments, eth "mitg" de totes es lengües d'origina europèa.

Liames intèrnes

[modificar | Modificar lo còdi]